Samotność uwalnia

Rodzisz się w samotności; do krainy śmierci wchodzisz samotnie. To co pomiędzy, czyli życie, także jest wypełnione samotnością. Większość z nas myli jednak osamotnienie z samotnością. Osamotnienie to głód drugiej osoby, to choroba duszy; samotność zaś to nasza natura i zarazem lekarstwo. 

Dopóki nie zdamy sobie sprawy, że naszą naturą jest samotność i nie ma sposobu, by jej uniknąć, dopóty będziemy wikłać się w przeróżne szkodliwe relacje, poruszając się między początkowym zachwytem a finalnym rozczarowaniem. Pozbycie się ułudy ucieczki od samotności jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia duszy, umysłu, a na końcu ciała.

Jesteś samotny przez całe życie. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej dla ciebie.

Czasem należy oddalić się i przez jakiś czas przebywać z dala od ludzi, by wyleczyć się z ran od nich zaznanych. Towarzystwo innych nie pozwoli nam na zagojenie tych ran. Ucieczka w taką samotność potrafi być lekiem – doświadczenie samotności pomaga nam zrozumieć, że całe nasze życie kumuluje się w nas. Aż do chwili wyzdrowienia – a nadejdzie ona, gdy uświadomimy sobie,, że nikt już nie zdoła nas zranić. Wtedy wypełni nas radość, satysfakcja tak wielka, że będziemy mogli się nią szczodrze podzielić.

(…)

Pięknie jest być samemu, co wcale nie wyklucza, że pięknie jest też zakochać się czy przebywać w radosnym towarzystwie kompanów. Samotność i przebywanie z innymi to nie przeciwieństwa, ale dopełnienia.

 

Więcej w tej kategorii: Czy piekło to inni ludzie? »

Cytat na dzisiaj

Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów