Czy piekło to inni ludzie?

Człowiek żyje we wspólnocie; bez niej czuje się niespełniony, ale też ponosi wszelkie negatywne konsekwencje tej konieczności. Niektóre z owych ujemnych zjawisk to cierpienie i choroby, które pojawiają się w wyniku napięcia psychicznego spowodowanego stosunkami międzyludzkimi. Znamienne, że bardzo często chorują właśnie osoby, które mają poważne problemy w rodzinie, w najbliższym otoczeniu i w środowisku pracy.

Badania prowadzone w latach 80. i 90. roku na Uniwersytecie Stanu Ohio wykazały, że zarówno kobiety, jak mężczyźni, którzy mieli problemy w małżeństwie, z reguły byli bardziej chorowici, a ich stan fizyczny i psychiczny pozostawiał wiele do życzenia. Drogą badań laboratoryjnych udało się ustalić, że w ich przypadku nastąpiło osłabienie układu odpornościowego (zwłaszcza u kobiet), często występowało też nadciśnienie.

(…)

Wiadomo zatem, że kontakty międzyludzkie mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Ale i osamotnienie może nie najlepiej wpłynąć na psychikę i na zdrowie ogólne. Okazuje się wręcz, że osamotnienie może doprowadzić do znacznie gorszych konsekwencji niż te, na które jesteśmy narażeni, będąc w związku.

(…)

Ogólny stan zdrowia osoby samotnej z reguły jest znacznie gorszy, niż kogoś będącego w stałym związku. Jeżeli małżeństwo jest harmonijne, natychmiast widać to również w stanie zdrowia członków rodziny, zwłaszcza mężczyzn. Podobnie samotność znacznie gorzej znoszą mężczyźni niż kobiety, a odsetek samobójców, osób ciężko chorujących i mających problemy z psychiką jest znacznie większy wśród wdowców, aniżeli wdów.

Cytat na dzisiaj

Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów