Okrucieństwo – część naszej natury

Musisz uświadomić sobie tkwiące w Tobie okrucieństwo – to pierwszy krok do walki z nim. Twój umysł musi nad nim zapanować.
Proces zdobywania kontroli nad własnym okrucieństwem obejmuje trzy etapy:

1. Rejestruj impulsy okrucieństwa, które się w Tobie pojawiają, nie wypieraj ich, nie udawaj, że ich nie ma; nie wmawiaj sobie, że są tylko usprawiedliwioną odpowiedzią na zło którego doświadczyłeś ze strony innych. To, co jest skrywane w cieniu, staje się zniekształcone. Musisz wydobyć zło, które w Tobie tkwi, na światło dzienne.

2. Przyglądaj się im i próbuj umieścić je w szerszym kontekście: uświadomić sobie, skąd się biorą, kiedy się pojawiają i jaki jest cel, który Twoje ego chce za ich pomocą osiągnąć. Czy chodzi o zlekceważenie etycznego wymogu troski o innych, by osiągnąć jakiś cel? Czy po prostu o „wyżycie się” na kimś? W pierwszym przypadku zastanów się, czy cel jest tego wart; w drugim – dlaczego wybierasz taki sposób odreagowania napięcia?

3. Kiedy będziesz już wiedzieć, z jakich źródeł bierze się Twoje okrucieństwo, nie staraj się go zdusić, zniszczyć – w ten sposób tylko pogorszysz sytuację. Agresja to potężna energia, nie da się jej bezkarnie tłumić. Zamiast tego przekieruj ją, znajdź dla niej inne ujście albo próbuj ją rozproszyć. Przekształcisz wtedy negatywną energię w energię pozytywną. Jednym ze sposobów, w jakie można to zrobić, jest proponowane przez Deepaka Choprę w Księdze sekretów ćwiczenie. Jak zauważa autor, pisanie automatyczne to skuteczny środek pozwalający uwolnić, a następnie rozproszyć mroczne energie.