Okrucieństwo – część naszej natury

Musisz uświadomić sobie tkwiące w Tobie okrucieństwo – to pierwszy krok do walki z nim. Twój umysł musi nad nim zapanować.
Proces zdobywania kontroli nad własnym okrucieństwem obejmuje trzy etapy:
 

1. Rejestruj impulsy okrucieństwa, które się w Tobie pojawiają, nie wypieraj ich, nie udawaj, że ich nie ma; nie wmawiaj sobie, że są tylko usprawiedliwioną odpowiedzią na zło którego doświadczyłeś ze strony innych. To, co jest skrywane w cieniu, staje się zniekształcone. Musisz wydobyć zło, które w Tobie tkwi, na światło dzienne.

2. Przyglądaj się im i próbuj umieścić je w szerszym kontekście: uświadomić sobie, skąd się biorą, kiedy się pojawiają i jaki jest cel, który Twoje ego chce za ich pomocą osiągnąć. Czy chodzi o zlekceważenie etycznego wymogu troski o innych, by osiągnąć jakiś cel? Czy po prostu o „wyżycie się” na kimś? W pierwszym przypadku zastanów się, czy cel jest tego wart; w drugim – dlaczego wybierasz taki sposób odreagowania napięcia?

3. Kiedy będziesz już wiedzieć, z jakich źródeł bierze się Twoje okrucieństwo, nie staraj się go zdusić, zniszczyć – w ten sposób tylko pogorszysz sytuację. Agresja to potężna energia, nie da się jej bezkarnie tłumić. Zamiast tego przekieruj ją, znajdź dla niej inne ujście albo próbuj ją rozproszyć. Przekształcisz wtedy negatywną energię w energię pozytywną. Jednym ze sposobów, w jakie można to zrobić, jest proponowane przez Deepaka Choprę w Księdze sekretów ćwiczenie. Jak zauważa autor, pisanie automatyczne to skuteczny środek pozwalający uwolnić, a następnie rozproszyć mroczne energie.

 

Cytat na dzisiaj

Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów