Zespół Münchhausena

Podobnie jak baron Münchhausen potrafił z wielkim przekonaniem i sugestywnie opowiadać o swoich całkowicie zmyślonych, przygodach, tak osoba cierpiąca na syndrom nazwany jego imieniem umie wmówić otoczeniu swoje dolegliwości.

Aby przekonać wszystkich o swojej chorobie wstrzykuje sobie szkodliwe substancje, zażywa trucizny (ale w małych ilościach czy mniej szkodliwe), doprowadza do jątrzenia ran i skaleczeń, czasami nawet fałszuje dokumentację medyczną – byle wystąpiły objawy określonej choroby, a lekarze musieli uruchomić cały zakres swych umiejętności, by „chorego” postawić na nogi. Ważne też, by owe zabiegi się nie powiodły, a proces cierpienia i leczenia trwał bezustannie – sytuacja ta jest dla „chorego” celem samym w sobie, przynosi mu największą satysfakcję. Intencją osoby cierpiącej na zespół Münchhausena jest masochistyczne lub obsesyjne wejście w rolę chorego.