Rodzina – skarb czy więzienie?

Rodzina jest skarbem przede wszystkim dla dziecka. Stanowi dla niego oazę spokoju i bezpieczeństwa. To również kuźnia charakteru – tam człowiek od najmłodszych lat uczy się zachowań akceptowalnych społecznie, znajduje aprobatę (bądź nie) dla swoich działań, jest kształtowany na modłę rodziców oraz w myśl zasad etycznych epoki, w której wzrasta.

(…)

Od stosunków panujących w rodzinie zależy nie tylko kondycja danego środowiska, ale też przyjęte przez jednostkę reguły wychowania, postawy, zasady moralne, poglądy i przekonania. Pierwsze doświadczenia dziecka dotyczą relacji z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem. W miarę upływu czasu na postawę każdego kolejnego pokolenia wpływa otoczenie, środowisko szkolne, wreszcie praca. Zakres zainteresowania i stopień poznawania świata przez młodą osobę znacznie się poszerza, następuje zderzenie własnych doświadczeń z dzieciństwa z podobnymi doświadczeniami osób ze środowiska, w jakim się obracamy. Następuje konfrontacja własnych przekonań i doświadczeń z realiami i praktyką otaczającego świata. Jednocześnie pojawia się też pole do manipulacji ludźmi – zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym, niszczącym kierunku. Potencjał, który wynosimy z rodzinnego domu może mieć również negatywny wymiar. To pierwsze miejsce, gdzie uczymy się nakładania masek, które rodzina i społeczeństwo (przedszkole, szkoła itp.) pomagają nam zakładać w celu przeżycia w zafałszowanym świecie.

 

Cytat na dzisiaj

Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów