Rodzina – skarb czy więzienie?

Rodzina jest skarbem przede wszystkim dla dziecka. Stanowi dla niego oazę spokoju i bezpieczeństwa. To również kuźnia charakteru – tam człowiek od najmłodszych lat uczy się zachowań akceptowalnych społecznie, znajduje aprobatę (bądź nie) dla swoich działań, jest kształtowany na modłę rodziców oraz w myśl zasad etycznych epoki, w której wzrasta.

(…)

Od stosunków panujących w rodzinie zależy nie tylko kondycja danego środowiska, ale też przyjęte przez jednostkę reguły wychowania, postawy, zasady moralne, poglądy i przekonania. Pierwsze doświadczenia dziecka dotyczą relacji z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem. W miarę upływu czasu na postawę każdego kolejnego pokolenia wpływa otoczenie, środowisko szkolne, wreszcie praca. Zakres zainteresowania i stopień poznawania świata przez młodą osobę znacznie się poszerza, następuje zderzenie własnych doświadczeń z dzieciństwa z podobnymi doświadczeniami osób ze środowiska, w jakim się obracamy. Następuje konfrontacja własnych przekonań i doświadczeń z realiami i praktyką otaczającego świata. Jednocześnie pojawia się też pole do manipulacji ludźmi – zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym, niszczącym kierunku. Potencjał, który wynosimy z rodzinnego domu może mieć również negatywny wymiar. To pierwsze miejsce, gdzie uczymy się nakładania masek, które rodzina i społeczeństwo (przedszkole, szkoła itp.) pomagają nam zakładać w celu przeżycia w zafałszowanym świecie.