Synowie i ojcowie

Umrzesz. Może o tym teraz nie myślisz, ale na pewno umrzesz. Źle, jeśli pomoże Ci w tym własne dziecko. Może się to stać na wiele sposobów, łącznie z morderstwem.

Powyższe zdania mogą Tobą wstrząsnąć albo tylko wydać się nieprawdopodobnym scenariuszem. Czy jednak kryje się za nimi głębszy sens?

Żyjemy w świecie patriarchalnym, gdzie od wieków dziedzicem stawał się najstarszy syn. Tak było w rodzinach królewskich, tak dziedziczono spadek w chłopskich familiach. W przypadku władców sprawa szła jeszcze o tron. Jeśli w grę wchodzi przejęcie władzy lub odziedziczenie nawet niewielkiego majątku, konflikt staje się nieraz jedyną rzeczą, która łączy syna z ojcem. Światowa historia niejeden raz pokazała, jak dziedzic (najczęściej królewski) doprowadzał do zamachu na swojego ojca, a zarazem władcę. Nie zawsze dokonywał tego swoimi rękoma, ale często inspirował zabójstwo swego rodzica.