Psychiczne podłoża chorób: osobowość rakowa

Jeszcze do niedawna uważano, że rak jest chorobą ludzi starszych lub w średnim wieku. Obecnie odnotowuje się coraz większą zapadalność na nowotwór również wśród osób młodych lub bardzo młodych.

Najczęściej ludzie zapadają na raka płuc, okrężnicy, sutka i prostaty. Świadomość pacjentów wzrasta, powstaje coraz więcej stowarzyszeń, choćby kluby Amazonek, ludzie wymieniają się doświadczeniami, naukowcy badają chorobę, jednak nadal przyczyny nie są do końca jasne.

 

Coraz głośniej wspomina się o wpływie umysłu na raka. Wiadomo, że rozwój raka przyspieszają: stres, depresja, zamartwianie się, żal, smutek czy usposobienie melancholiczne. Rak pojawia się, gdy nasze ciało staje się magazynem dla negatywnych emocji. Często są one wynikiem nieuporządkowanej sytuacji życiowej. W ślad za tym pojawia się obniżenie odporności i wewnętrzna izolacja.

(...)

Stwierdzono, że istnieje osobowość rakowa, która kształtuje się w wyniku tłumienia silnych emocji, unikania konfliktów, życia w gorsecie poprawności obyczajowej i kulturalnej (która nie pozwala okazywać gniewu czy złości), braku stanowczości, konformizmu i ugodowości, poświęcenia i bezradności, ukrywania się pod maską miłego człowieka, nienaturalnego stoicyzmu.

Naukowcy przeanalizowali wyniki biopsji pacjentów o opisanym wyżej temperamencie. Okazało się, że pacjenci zdefiniowani przez badaczy jako ludzie o profilu psychologicznym osobowości rakowej mieli tenże nowotwór. Przewidywania naukowców sprawdziły się w 80%! Badania zostały później potwierdzone przez inne ośrodki naukowe.

 

Cytat na dzisiaj

Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów