Cud pH

Nadwaga to dziś bardzo poważny problem w wielu zamożnych krajach świata – kontrastujący z problemem chronicznego niedożywienia w rejonach uboższych. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Najważniejsze z nich to: brak ruchu i niewłaściwe odżywianie, wina leży więc głównie po naszej stronie.

Otyłość prowadzi do wielu schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, szczególnie dotkliwych dla układu trawiennego, krwionośnego i nerwowego, sprzyja też cukrzycy. Nie mówiąc już o trudnościach w codziennym życiu i złym samopoczuciu. Jak jednak zrzucić zbędne kilogramy, które rujnują nasze siły i zdrowie?

(…)

To nie tłuszcz jest przyczyną nadwagi, lecz kwas, który prowadzi do magazynowania tłuszczu, z kolei gromadzącego kwasy6. Zakwaszony organizm spowalnia przemianę materii i powoduje fermentację spożytego, a nie przetrawionego do końca pokarmu. W rezultacie organizm przyjmuje duże ilości pożywienia, magazynuje tłuszcz, ale spożyty pokarm nie przechodzi w energię. Tłuszcz neutralizuje kwas, wchłania go, jednak związane z tym korzyści dla funkcjonowania organizmu i jego naturalnej sprawności są niewielkie. Niebezpieczeństwo zakwaszenia organizmu zniknie wtedy, gdy pożywienie będzie miało odczyn zasadowy. Im wyższy wskaźnik pH (poziomu jonów wodoru), tym mniejsze zakwaszenie organizmu i większa korzyść.

Więcej w tej kategorii: Zalecenia ajurwedy »

Cytat na dzisiaj

Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów