Cud pH

Nadwaga to dziś bardzo poważny problem w wielu zamożnych krajach świata – kontrastujący z problemem chronicznego niedożywienia w rejonach uboższych. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Najważniejsze z nich to: brak ruchu i niewłaściwe odżywianie, wina leży więc głównie po naszej stronie.

Otyłość prowadzi do wielu schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, szczególnie dotkliwych dla układu trawiennego, krwionośnego i nerwowego, sprzyja też cukrzycy. Nie mówiąc już o trudnościach w codziennym życiu i złym samopoczuciu. Jak jednak zrzucić zbędne kilogramy, które rujnują nasze siły i zdrowie?

(…)

To nie tłuszcz jest przyczyną nadwagi, lecz kwas, który prowadzi do magazynowania tłuszczu, z kolei gromadzącego kwasy6. Zakwaszony organizm spowalnia przemianę materii i powoduje fermentację spożytego, a nie przetrawionego do końca pokarmu. W rezultacie organizm przyjmuje duże ilości pożywienia, magazynuje tłuszcz, ale spożyty pokarm nie przechodzi w energię. Tłuszcz neutralizuje kwas, wchłania go, jednak związane z tym korzyści dla funkcjonowania organizmu i jego naturalnej sprawności są niewielkie. Niebezpieczeństwo zakwaszenia organizmu zniknie wtedy, gdy pożywienie będzie miało odczyn zasadowy. Im wyższy wskaźnik pH (poziomu jonów wodoru), tym mniejsze zakwaszenie organizmu i większa korzyść.

Więcej w tej kategorii: Zalecenia ajurwedy »