Zalecenia ajurwedy

Ajurweda to wywodzący się z Indii system medycyny mający tradycję sięgającą 5 tysięcy lat wstecz. Sama nazwa oznacza „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”. Jako koncepcja zdrowia i terapii jest od 1979 roku uznawany przez Światową Organizację Zdrowia – nie ma tu zatem mowy o amatorszczyźnie, a tym bardziej szarlatanerii.

(...)

Główna zasada tego systemu polega na łączeniu usuwania objawów choroby z przywracaniem człowiekowi poczucia szczęścia i wewnętrznego spokoju. Podstawą ajurwedy jest zachowanie równowagi ciała i duszy. Człowiek jest tu pojmowany jako część systemu złożonego z pięciu żywiołów: powietrza,

ognia, wody, przestrzeni i ziemi. Mają one swoje odpowiedniki w naszej osobowości i organizmie. Wyrażają je trzy energie (dosha):

vata: eter, powietrze – oznacza ruch; w ciele ludzkim rządzi oddechem, metabolizmem i funkcjami motorycznymi; odpowiada za uczucia lęku i niepokoju,

pitta: ogień i woda – tożsame z rozgrzewającą ciało energią, odpowiedzialna za trawienie, postrzeganie oraz uczucia gniewu i zazdrości,

kapha: woda i ziemia; gwarantuje spokój i stabilność; rządzi budowaniem fizycznej struktury ciała, nawilżaniem i gojeniem ran; odpowiada za uczucia miłości i radości.

W zależności od tego, która dosha dominuje w danej osobie, typowe są dla niej pewne określone cechy fizyczne i psychiczne. Do podziału tego dostosowany jest system dolegliwości organizmu i ducha oraz stanu zdrowiafizycznego i psychicznego. Od dominującego dosha zależą upodobania, nawyki, charakter, nawet cechy zewnętrzne i obyczaje danej osoby. Naruszenie równowagi dosha powoduje chorobę.