Zalecenia ajurwedy

Ajurweda to wywodzący się z Indii system medycyny mający tradycję sięgającą 5 tysięcy lat wstecz. Sama nazwa oznacza „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”. Jako koncepcja zdrowia i terapii jest od 1979 roku uznawany przez Światową Organizację Zdrowia – nie ma tu zatem mowy o amatorszczyźnie, a tym bardziej szarlatanerii.

(...)

Główna zasada tego systemu polega na łączeniu usuwania objawów choroby z przywracaniem człowiekowi poczucia szczęścia i wewnętrznego spokoju. Podstawą ajurwedy jest zachowanie równowagi ciała i duszy. Człowiek jest tu pojmowany jako część systemu złożonego z pięciu żywiołów: powietrza,

ognia, wody, przestrzeni i ziemi. Mają one swoje odpowiedniki w naszej osobowości i organizmie. Wyrażają je trzy energie (dosha):

vata: eter, powietrze – oznacza ruch; w ciele ludzkim rządzi oddechem, metabolizmem i funkcjami motorycznymi; odpowiada za uczucia lęku i niepokoju,

pitta: ogień i woda – tożsame z rozgrzewającą ciało energią, odpowiedzialna za trawienie, postrzeganie oraz uczucia gniewu i zazdrości,

kapha: woda i ziemia; gwarantuje spokój i stabilność; rządzi budowaniem fizycznej struktury ciała, nawilżaniem i gojeniem ran; odpowiada za uczucia miłości i radości.

W zależności od tego, która dosha dominuje w danej osobie, typowe są dla niej pewne określone cechy fizyczne i psychiczne. Do podziału tego dostosowany jest system dolegliwości organizmu i ducha oraz stanu zdrowiafizycznego i psychicznego. Od dominującego dosha zależą upodobania, nawyki, charakter, nawet cechy zewnętrzne i obyczaje danej osoby. Naruszenie równowagi dosha powoduje chorobę.

Cytat na dzisiaj

Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów