Co zaleca Międzynarodowa Organizacja Zdrowia?

Po co się odżywiamy? Przede wszystkim, by podtrzymać czynności życiowe, dostarczyć organizmowi składników niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Również jednak po to, by korzystnie wyglądać i mieć dobre samopoczucie. Uwzględniają to zalecenia opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia przy współpracy Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, które chcemy tutaj przytoczyć.

Należy odżywiać się częściej, ale mniej obficie (co najmniej pięć razy dziennie).

Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie (zauważmy, że stoi to w sprzeczności np. z zaleceniami ajurwedy).

W kolejnych posiłkach należy łączyć różne grupy żywności: produkty zbożowe, mleko, warzywa i owoce itd.

Codziennie należy spożywać produkty zbożowe, a także warzywa i owoce - koniecznie na surowo, nieprzetworzone.

Produkty mleczne zaleca się spożywać nawet kilka razy dziennie ze względu na bogactwo witamin i minerałów.

Zaleca się umiarkowane spożycie mięsa; w miarę możności powinno się je zastępować rybami (najlepiej morskimi) i roślinami strączkowymi.

Należy ograniczyć spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych i zawierających cholesterol.

Do minimum należy ograniczyć spożycie soli kuchennej.

Z umiarem należy spożywać cukier i słodycze – można je zastąpić warzywami i owocami.

Konieczne jest zachowanie aktywności ruchowej, która pozwoli „spalić” nadmiar pochłoniętych kalorii.