Odstresowująca żywność

Sposób odżywiania ma decydujący wpływ na pojawianie się stresu, a w efekcie na powstawanie i rozwój chorób. Naukowcy już jakiś czas temu udowodnili związek diety z powstawaniem raka. Co zatem robić?
Świat przyrody dał nam owoce i warzywa, które działają na nasz organizm wyjątkowo korzystnie.

Ale to nie wszystko – kluczem do poradzenia sobie ze stresem wynikłym z niewłaściwego odżywiania się jest nowe spojrzenie na funkcjonowanie naszego ciała. Kluczowa jest uważność i skupienie się na tym, co dostarczamy swemu organizmowi. Odpowiednie odżywianie może stanowić bardzo silny oręż w walce ze stresem. Aby tak się stało, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad.

Każdy posiłek jedz w skupieniu i ciszy. Koncentruj się na kolorach i fakturze żywności. Ciesz oczy tym, co jesz. Uważnie przygotowuj jedzenie. Nie lekceważ nawet tak prostej czynności jak obieranie ziemniaków. Przy każdej kuchennej czynności kontroluj swój oddech. Obserwuj, czy znajdujesz związek między tym, co zjesz, a sposobem, w jaki przygotowujesz posiłek.

Przed rozpoczęciem konsumpcji zadaj sobie pytanie, co i w jakiej ilości chcesz umieścić w swoim żołądku. Wsłuchaj się w ciało – to ono da Ci sygnał, kiedy przestać jeść. Po posiłku zwróć uwagę na samopoczucie: czy czujesz się lekko, czy ciężko. Zrozumiesz wtedy, jakie produkty dają Ci energię, a jakie ją odbierają.

Etykiety to Twoja lektura obowiązkowa! Spędzaj w sklepie tyle czasu, ile potrzebujesz, żeby upewnić się, że kupisz towar zdrowy, w terminie przydatności do spożycia i w pełni jakościowy. Rezygnuj z tych składników, które uznasz za szkodliwe dla Ciebie.