Jak radzić sobie ze stresem?

Musimy nastawić się przede wszystkim na bieżącą chwilę. Poczuć ją, posmakować i przeżyć w pełni.

Na początku nie będzie to proste. Umysł, który ma skłonność do nieustannej aktywności, będzie podsuwał nam obrazy z przeszłości oraz wracał myślami do założonego planu na najbliższe dni, miesiące lub lata.

Trzeba więc narzucić sobie konsekwentny rygor. Zatrzymać się. Najpierw w określonych godzinach.
(…)

Należy zwracać uwagę na każdy drobny szczegół z naszych aktywności: mycie naczyń, zakładanie skarpetek, jazdę tramwajem. Wszystkie te proste czynności należy wykonywać świadomie, nie mechanicznie, spróbować cieszyć się nimi. To walka z automatyzmem w życiu codziennym. Pozbycie się go pomoże nam wzbogacić egzystencję o nowe doświadczenia. Życie stanie się bardziej kolorowe i prawdziwe – zaczniemy przeżywać je w pełni. Jest to sposób, by nie poddać się permanentnemu strumieniowi naszej świadomości. Zatrzymujemy pędzącą karuzelę, na której znajduje się nasz umysł i zaczynamy świadomie doznawać życia. Gdy Ci się to uda, poczujesz ogromną satysfakcję. W bieżącej chwili nie ma bowiem stresu, jesteś tylko Ty. A skoro to Twoja egzystencja, nie musisz się donikąd spieszyć.

Nie musisz też uznawać jednych działań za ważniejszych niż inne. Zakładanie skarpetek nie będzie gorsze lub mniej ważne od jakiejkolwiek innej czynności. Przestaniesz wartościować swoje aktywności, a właśnie ich hierarchizowanie często doprowadza ludzi do stresu. Oczywiście, kiedy zaczniesz panować nad swoim życiem, możesz znowu zacząć je porządkować zgodnie z hierarchią ważności – najpierw jednak musisz ćwiczyć się w rozwijaniu uważności i zachowywaniu spokoju w każdych okolicznościach.