Moc teraźniejszości

Myślenie o przyszłości jest tylko pozornie twórcze. Może się wydawać, że stanowi nieodłączny aspekt działania: nie sposób nie myśleć o przyszłości, kiedy ustalamy sobie jakiś cel życiowy i staramy się go osiągnąć. Należy jednak odróżnić takie niezbędne planowanie od szkodliwego skupiania się na przyszłości kosztem chwili obecnej.
 
Zdarza się często, że dążymy do wyznaczonego celu za wszelką cenę, zapominając o tym, że żyjemy tylko tu i teraz. Trzeba wydostać się z tej niewoli. Dla wielu ludzi obecna chwila prawie nie istnieje, tylko przeszłość i przyszłość są ważne. Jest to forma zaburzenia postrzegania sposobu naszego istnienia w czasie. Teraźniejszość to najważniejszy wymiar istnienia – jednak nasz umysł aż nazbyt często zaniedbuje ją na rzecz przeszłości i przyszłości. W naszych rozważaniach wciąż staramy się zwrócić uwagę na przewagę pierwiastka umysłowego nad materialnym. To umysł rządzi naszymi pragnieniami, a także funkcjonowaniem naszego organizmu. Nie uświadamiamy sobie naszych problemów zdrowotnych dopóty, dopóki umysł ich nie zarejestruje i nie zinterpretuje – często niezgodnie z rzeczywistością. Ból fizyczny nie istnieje, nie jest odczuwany dopóty, dopóki nie odczujemy go psychicznie, naszym umysłem.
 
Wszelkie problemy, również te wynikające z zapomnienia o chwili obecnej, są w rzeczywistości wytworami umysłu. Wszystko się jednak zmienia, gdy mocno usadowieni w obecnej rzeczywistości, zaczniemy trzeźwo oceniać realia, z którymi mamy do czynienia. Odbywa się wtedy naturalna selekcja spraw, z jakimi się zmagamy. Zamiast zaprzątać sobie głowę wieloma problemami na raz, skoncentrujemy się na jednym, w danej chwili najistotniejszym. W chwili, gdy opanujemy tę zasadę i wprowadzimy ją w życie, staniemy się rzeczywistymi panami samych siebie.
 

Cytat na dzisiaj

Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów