Moc teraźniejszości

Myślenie o przyszłości jest tylko pozornie twórcze. Może się wydawać, że stanowi nieodłączny aspekt działania: nie sposób nie myśleć o przyszłości, kiedy ustalamy sobie jakiś cel życiowy i staramy się go osiągnąć. Należy jednak odróżnić takie niezbędne planowanie od szkodliwego skupiania się na przyszłości kosztem chwili obecnej.

Zdarza się często, że dążymy do wyznaczonego celu za wszelką cenę, zapominając o tym, że żyjemy tylko tu i teraz. Trzeba wydostać się z tej niewoli. Dla wielu ludzi obecna chwila prawie nie istnieje, tylko przeszłość i przyszłość są ważne. Jest to forma zaburzenia postrzegania sposobu naszego istnienia w czasie. Teraźniejszość to najważniejszy wymiar istnienia – jednak nasz umysł aż nazbyt często zaniedbuje ją na rzecz przeszłości i przyszłości. W naszych rozważaniach wciąż staramy się zwrócić uwagę na przewagę pierwiastka umysłowego nad materialnym. To umysł rządzi naszymi pragnieniami, a także funkcjonowaniem naszego organizmu. Nie uświadamiamy sobie naszych problemów zdrowotnych dopóty, dopóki umysł ich nie zarejestruje i nie zinterpretuje – często niezgodnie z rzeczywistością. Ból fizyczny nie istnieje, nie jest odczuwany dopóty, dopóki nie odczujemy go psychicznie, naszym umysłem.

Wszelkie problemy, również te wynikające z zapomnienia o chwili obecnej, są w rzeczywistości wytworami umysłu. Wszystko się jednak zmienia, gdy mocno usadowieni w obecnej rzeczywistości, zaczniemy trzeźwo oceniać realia, z którymi mamy do czynienia. Odbywa się wtedy naturalna selekcja spraw, z jakimi się zmagamy. Zamiast zaprzątać sobie głowę wieloma problemami na raz, skoncentrujemy się na jednym, w danej chwili najistotniejszym. W chwili, gdy opanujemy tę zasadę i wprowadzimy ją w życie, staniemy się rzeczywistymi panami samych siebie.