Uwolnij swój uśpiony potencjał

Trzeba utrwalić w sobie przekonanie o własnej sile, biorącej się z siły naszej woli. A gdy już nauczymy się podejmować decyzje, musimy iść dalej i nauczyć się je systematycznie urzeczywistniać. Jednym z kluczy do powodzenia jest uświadomienie sobie, że mamy dość siły woli i energii, by zamierzenie zrealizować.
(...)
Postawionego sobie zadania nigdy nie osiągniemy, jeżeli podczas realizacji nie będziemy konsekwentni – żadnej taryfy ulgowej. Jeżeli postanowimy rzucić palenie – n i e wo l n o  nam od tej chwili tknąć papierosa. Jeżeli zrezygnujemy z alkoholu – ani jeden kieliszek nie powinien być podniesiony do ust. Nie wolno szukać uników, wyjść pośrednich. Decyzja powinna być jednoznaczna i konsekwentnie przestrzegana. Z czasem, na zasadzie, że praktyka czyni mistrza, zaczniemy tak działać i w przypadku innych spraw i problemów – aż schemat: decyzja – konsekwentne wykonanie wejdzie nam w krew.

Decyzje trzeba podejmować w trzech etapach:

1. Ustalenie problemu, na którym zamierzamy się skoncentrować.

2. Sprecyzowanie znaczenia poszczególnych problemów (po co je podejmujemy).

3. Ustalenie sposobu osiągnięcia zamierzonych celów.

Większość ludzi nie zna swego przeznaczenia; nikt z nas nie wie, co w życiu się wydarzy, jakie nurty nas porwą. Z czasem stajemy się jakby częścią wielkiego nurtu, na który składają się masy ludzi. Może się też wydarzyć, że staniemy się częścią ludzkiego „wodospadu”, który spadnie w otchłań i porwie nas bez żadnych szans odwrotu. Jeżeli chcemy tego uniknąć, musimy nauczyć się panowania nad swoim losem przy wykorzystaniu gromadzących się w ciągu życia doświadczeń.