Seksualna energia życia

Seks jest dla człowieka przede wszystkim wielką szansą na wzniesienie się na wyższy poziom świadomości i przeżywanie wrażeń wyrastających z najgłębszych sfer naszej intymności. To droga ku górze, która polega na transformacji myślenia, odczuwania i percepcji.
 
Odwrotnością wyzwolenia nowych strumieni świadomości poprzez seks jest tłumienie potrzeb seksualnych; stwarzamy wówczas pole do powstania najprzeróżniejszych dewiacji.
 
(...)
Nie należy zatem tłumić swoich pragnień. Seks nie może być jednak traktowany instrumentalnie. Powinien być wyrazem miłości między dwojgiem bliskich sobie ludzi i podjętej wspólnie z partnerem wyprawy na drodze wiodącej ku osiągnięciu jedności. Osiągając jedność, docieramy razem do nowych pokładów swojej wrażliwości. Normy obyczajowe, społeczne, prowadzą nieraz do stłumienia energii seksualnej, zaburzając jej strumień. Ludzie z uszkodzoną energią życiową rekompensują sobie często ten deficyt poprzez próby zdobycia majątku, władzy lub pozycji w społeczeństwie. Jest to całkowite zaprzeczenie miłości, która polega na bezinteresownym dzieleniu się swoją bioenergią, czyli siłą witalną. Jeśli zaczynasz kochać, twoja energia wzrasta. Rozdajesz ją szczodrze, a jej wcale nie ubywa.
 

Cytat na dzisiaj

Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów