Nienawiść – blokada Twojego dążenia do szczęścia

Miłość jest większa od nienawiści. Budowanie jest instynktem silniejszym od chęci burzenia. Życie zawiera w sobie śmierć, ale śmierć nigdy nie będzie składała się z życia.

Człowiek wściekły ma zwierzęcą siłę. Złość jest wzmocnioną energią, wręcz głęboką koncentracją istnienia. Jest tak tylko dlatego, że nienawiść i miłość dopełniają się wzajemnie. Nie są przeciwieństwami, lecz swoimi dopełnieniami. 

Współczucie nie może istnieć bez gniewu, życie bez śmierci, szczęście bez nieszczęścia, podobnie nienawiść nie może istnieć bez miłości. Gdy to zrozumiemy, życie staje się harmonią przeciwieństw. Ale jest i druga strona medalu: ten, kto nie posiada wewnętrznego spełnienia, będzie przywiązywał się do drugiej osoby. Z początku będzie myślał kategoriami miłości, by po pierwszym poważnym kryzysie zacząć odkrywać w sobie zupełnie odmienne uczucia. Kiedy już zacznie nienawidzić, wtedy nie wyprze ze swojej pamięci, że mógł tę osobę kochać.

(...)

Miłość i nienawiść to dwa końce tego samego kija – to ta sama energia.

Nienawiść jest jak duży głaz w rzece lub góra lodowa w oceanie. Najistotniejsze jest to, żeby ta góra lodowa otoczona była oceanem miłości. Musimy pamiętać, że miłość jest podstawą, a nienawiść tylko jej pochodną.

Cytat na dzisiaj

Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów