Nienawiść – blokada Twojego dążenia do szczęścia

Miłość jest większa od nienawiści. Budowanie jest instynktem silniejszym od chęci burzenia. Życie zawiera w sobie śmierć, ale śmierć nigdy nie będzie składała się z życia.

Człowiek wściekły ma zwierzęcą siłę. Złość jest wzmocnioną energią, wręcz głęboką koncentracją istnienia. Jest tak tylko dlatego, że nienawiść i miłość dopełniają się wzajemnie. Nie są przeciwieństwami, lecz swoimi dopełnieniami.

Współczucie nie może istnieć bez gniewu, życie bez śmierci, szczęście bez nieszczęścia, podobnie nienawiść nie może istnieć bez miłości. Gdy to zrozumiemy, życie staje się harmonią przeciwieństw. Ale jest i druga strona medalu: ten, kto nie posiada wewnętrznego spełnienia, będzie przywiązywał się do drugiej osoby. Z początku będzie myślał kategoriami miłości, by po pierwszym poważnym kryzysie zacząć odkrywać w sobie zupełnie odmienne uczucia. Kiedy już zacznie nienawidzić, wtedy nie wyprze ze swojej pamięci, że mógł tę osobę kochać.

(...)

Miłość i nienawiść to dwa końce tego samego kija – to ta sama energia.

Nienawiść jest jak duży głaz w rzece lub góra lodowa w oceanie. Najistotniejsze jest to, żeby ta góra lodowa otoczona była oceanem miłości. Musimy pamiętać, że miłość jest podstawą, a nienawiść tylko jej pochodną.