Jak poprawić wzrok

Przede wszystkim musimy skończyć z przekonaniem, że pogorszenie wzroku jest zjawiskiem nieuleczalnym i trzeba się z tym pogodzić. Stan naszego wzroku wciąż się zmienia – niekoniecznie w kierunku pogorszenia. 
 
Skoncentrowanie się wyłącznie na leczeniu tradycyjnym jest działaniem na krótką metę – po jakimś czasie trzeba znów pójść do lekarza, przeprowadzić badanie i kupić nowe, silniejsze okulary. Z jednej strony jest to naturalny w naszym społeczeństwie przebieg leczenia, z drugiej – działanie podtrzymujące mit bezradności wobec pogorszenia wzroku.
 
Pamiętajmy jednak, że nieumiejętne przeciwdziałanie zmianom w funkcjonowaniu wzroku zamiast pomóc, może spowodować reakcję odwrotną. Jedną z głównych przyczyn pogarszania się widzenia jest statyczność oka, mała ruchliwości gałki ocznej, nadmierne koncentrowanie spojrzenia na jednym miejscu czy punkcie. Ponadto, reagując bardzo emocjonalnie na wszechobecny stres, zmuszamy oczy do reakcji obronnych w rodzaju „zamazywania” obrazu, czy nawet chwilowego wyłączenia odbioru obrazów. Tymczasem trzeba się nauczyć oglądania całego świata, wszystkiego, co nas otacza.
 
(…)
 
Nadmierne skoncentrowanie uwagi wzrokowej na jednym miejscu lub wąskim odcinku (tzw. widzenie centralne), powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Takie zwiększenie nacisku na nerw wzrokowy z czasem doprowadzić może do jaskry. Jedną z najważniejszych funkcji ćwiczeń dla wzroku jest relaksacja. To ważne, gdyż oczy pracują średnio siedemnaście godzin na dobę. Nawet w nocy, w czasie snu, nerw wzrokowy wciąż pracuje, a w trakcie marzeń sennych gałka oczna porusza się pod zamkniętymi powiekami. Zmęczenie oczu jest więc sprawą oczywistą i naturalną.
 
Dalsza sprawa to dostosowanie oka do światła. Osoby pracujące na otwartym powietrzu, z dużą ilością światłą słonecznego, z reguły mają lepszy wzrok od tych, które pracują w ciemnych pomieszczeniach. Światło trzeba przy tym jednak odbierać na zewnątrz takim, jakie jest – bez  okularów przeciwsłonecznych i mrużenia oczu. Okulary słoneczne bywają niezbędne np. podczas prowadzenia samochodu pod słońce, czy jako środek ochronny w niektórych zawodach, np. w hutnictwie. Na co dzień jednak bardziej szkodzą wzrokowi niż go chronią. Tymczasem nieosłonięte źrenice, przyzwyczajając się do ciągłych zmian natężenia światła, wciąż pracują na korzyść oka.
 
Więcej w tej kategorii: Życie bez okularów »

Cytat na dzisiaj

Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów