Gdzie ludzie szukają szczęścia?

Ludzie zwykle rozumieją szczęście jako wyjątkowy stan świadomości, różniący się (w sposób pozytywny) od naszych codziennych doświadczeń. Szczęście daje nam zatem dostęp do magicznego wymiaru, w którym zawieszone zostają obowiązujące na co dzień, ograniczające nas prawa i reguły.

We wszystkich znanych nam kulturach taką wyjątkową czasoprzestrzeń oferują ludziom gra i rytuał. W wielu z nich pogoń za doświadczeniem szczęścia płynącego z udziału w zabawach i grach (często mających dużo wspólnego z obrzędami religijnymi, jak w przypadku gry w piłkę wśród Majów) zajmowała więcej czasu niż praca. Można śmiało stwierdzić, że obrzędy religijne również niosą ze sobą zadowolenie i satysfakcję, niezależnie od kultury, którą rozpatrujemy. Dla wielu osób głęboko przeżywających religijne misteria pielgrzymki, procesje i inne obrzędy będą źródłem doświadczenia szczęścia.

(…)

Paradoksem charakterystycznym dla naszych czasów jest ogromna ilość bodźców kulturalno-rozrywkowych, które jednak nie przynoszą nam długotrwałego zadowolenia. Kina, teatry, kluby, kawiarnie i puby, wystawy, koncerty – to wszystko jest w zasięgu ręki każdego mieszkańca większego miasta. Jednak większość z nas zaznaje tylko chwilowego ożywienia, potem ponownie popada w stan nudy. Z czasem potrzebujemy coraz silniejszych bodźców, by w ogóle coś poczuć. Okazuje się, że sama gra nie wystarcza, by doświadczyć szczęścia. Potrzebna jest jeszcze odpowiednio wykształcona świadomość.

(…)

Jak to się dzieje, że jedni są szczęśliwi nawet w ekstremalnie trudnych warunkach, a inni będą odczuwać nudę w sytuacji przepychu, komfortu i licznych atrakcyjnych propozycji rozrywkowych?

Pierwszy raz terminu „ludzie przepływu” użył Richard Loganopisując osoby, które potrafiły zmienić ekstremalnie wrogie i niebezpieczne dla siebie warunki w stan, w którym nadal czerpali radość z życia. Potrafili oswoić skrajnie trudną sytuację i zyskać w ten sposób kontrolę nad nią. Nie sposób oczywiście powiedzieć, że np. ofiary tortur były szczęśliwe, ale powyższy przykład obrazuje, na czym polega droga do szczęścia – mianowicie na w pełni uświadomionej kontroli sytuacji.

Cytat na dzisiaj

Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów