Gdzie ludzie szukają szczęścia?

Ludzie zwykle rozumieją szczęście jako wyjątkowy stan świadomości, różniący się (w sposób pozytywny) od naszych codziennych doświadczeń. Szczęście daje nam zatem dostęp do magicznego wymiaru, w którym zawieszone zostają obowiązujące na co dzień, ograniczające nas prawa i reguły.

We wszystkich znanych nam kulturach taką wyjątkową czasoprzestrzeń oferują ludziom gra i rytuał. W wielu z nich pogoń za doświadczeniem szczęścia płynącego z udziału w zabawach i grach (często mających dużo wspólnego z obrzędami religijnymi, jak w przypadku gry w piłkę wśród Majów) zajmowała więcej czasu niż praca. Można śmiało stwierdzić, że obrzędy religijne również niosą ze sobą zadowolenie i satysfakcję, niezależnie od kultury, którą rozpatrujemy. Dla wielu osób głęboko przeżywających religijne misteria pielgrzymki, procesje i inne obrzędy będą źródłem doświadczenia szczęścia.

(…)

Paradoksem charakterystycznym dla naszych czasów jest ogromna ilość bodźców kulturalno-rozrywkowych, które jednak nie przynoszą nam długotrwałego zadowolenia. Kina, teatry, kluby, kawiarnie i puby, wystawy, koncerty – to wszystko jest w zasięgu ręki każdego mieszkańca większego miasta. Jednak większość z nas zaznaje tylko chwilowego ożywienia, potem ponownie popada w stan nudy. Z czasem potrzebujemy coraz silniejszych bodźców, by w ogóle coś poczuć. Okazuje się, że sama gra nie wystarcza, by doświadczyć szczęścia. Potrzebna jest jeszcze odpowiednio wykształcona świadomość.

(…)

Jak to się dzieje, że jedni są szczęśliwi nawet w ekstremalnie trudnych warunkach, a inni będą odczuwać nudę w sytuacji przepychu, komfortu i licznych atrakcyjnych propozycji rozrywkowych?

Pierwszy raz terminu „ludzie przepływu” użył Richard Loganopisując osoby, które potrafiły zmienić ekstremalnie wrogie i niebezpieczne dla siebie warunki w stan, w którym nadal czerpali radość z życia. Potrafili oswoić skrajnie trudną sytuację i zyskać w ten sposób kontrolę nad nią. Nie sposób oczywiście powiedzieć, że np. ofiary tortur były szczęśliwe, ale powyższy przykład obrazuje, na czym polega droga do szczęścia – mianowicie na w pełni uświadomionej kontroli sytuacji.