Przyczyny cierpienia

Nie od dziś wiadomo, a opinia ta potwierdzona jest przez wszystkie religie świata, lekarzy i etyków, że ludzka osobowość składa się z dwóch elementów: fizycznego oraz duchowego. Naszym celem jest podkreślenie, że ten drugi pierwiastek ma w gruncie rzeczy znaczenie rozstrzygające, a umiejętnym postępowaniem i nastawieniem do świata jesteśmy w stanie znacząco – więcej: decydująco wpływać na naszą kondycję fizyczną i stan zdrowia.

(...)

Atakowani przez otaczający świat i nieustannie pojawiające się nowe wrażenia, musimy zająć wobec nich stanowisko; często jesteśmy porywani przez pozytywne i negatywne bodźce, co wywiera ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Zachowujemy się emocjonalnie, przeżywamy, zadręczamy się, wpadamy w depresję lub euforię – a organizm natychmiast reaguje, czasami też ponosi konsekwencje naszych odczuć i zachowań. Nieprzypadkowo mówimy, że gdy ktoś ma jakiś problem, zmartwienie, to „leży mu coś na wątrobie”. To nie jest tylko obiegowe powiedzonko – troska, złość oddziałują na nasze narządy, na nasze ciało.

(...)

Nie twierdzę rzecz jasna, że możemy całkowicie uwolnić się od bólu. Byłoby to nie tylko niemożliwe, ale wręcz niepożądane. Trzeba bowiem odróżnić ból i cierpienie. Ból jest częścią życia. Pojawia się, gdy stawiamy przed sobą jakieś trudne, wymagające ciężkiej pracy i rezygnacji z wielu przyjemności zadanie. Wkracza, gdy ogarnia nas zwątpienie co do właściwości wybranej drogi, albo uczucie, że musimy zrewidować dotychczasowe poglądy i wartości, którymi się dotąd kierowaliśmy. Towarzyszy też relacjom międzyludzkim: utrata kogoś bliskiego, poczucie niezrozumienia, samotność, a nawet wrogość ze strony innych są czymś, czego większość z nas nie jest w stanie uniknąć. Dlatego ból należy przyjąć i potraktować jako próbę siły naszej woli albo okazję do nauczenia się czegoś.

Dobre życie nie składa się z samych radości;pełnia życia obejmuje również ból. Cierpienie natomiast pojawia się, kiedy przeżywamy ból w niewłaściwy sposób. Cierpimy, kiedy skupiamy się na zewnętrznych okolicznościach powodujących nasz ból, zamiast szukać w sobie siły, która pozwoli nam się z nim uporać; gdy pozwalamy, by lęk zapanował nad nami i uniemożliwił nam działanie; kiedy rozpatrujemy przeszłe bolesne sytuacje, albo obawiamy się przyszłych. Aby nie dopuścić, by ból przerodził się w cierpienie, należy dotrzeć do jego przyczyn.