Przyczyny cierpienia

Nie od dziś wiadomo, a opinia ta potwierdzona jest przez wszystkie religie świata, lekarzy i etyków, że ludzka osobowość składa się z dwóch elementów: fizycznego oraz duchowego. Naszym celem jest podkreślenie, że ten drugi pierwiastek ma w gruncie rzeczy znaczenie rozstrzygające, a umiejętnym postępowaniem i nastawieniem do świata jesteśmy w stanie znacząco – więcej: decydująco wpływać na naszą kondycję fizyczną i stan zdrowia.

(...)

Atakowani przez otaczający świat i nieustannie pojawiające się nowe wrażenia, musimy zająć wobec nich stanowisko; często jesteśmy porywani przez pozytywne i negatywne bodźce, co wywiera ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Zachowujemy się emocjonalnie, przeżywamy, zadręczamy się, wpadamy w depresję lub euforię – a organizm natychmiast reaguje, czasami też ponosi konsekwencje naszych odczuć i zachowań. Nieprzypadkowo mówimy, że gdy ktoś ma jakiś problem, zmartwienie, to „leży mu coś na wątrobie”. To nie jest tylko obiegowe powiedzonko – troska, złość oddziałują na nasze narządy, na nasze ciało.

(...)

Nie twierdzę rzecz jasna, że możemy całkowicie uwolnić się od bólu. Byłoby to nie tylko niemożliwe, ale wręcz niepożądane. Trzeba bowiem odróżnić ból i cierpienie. Ból jest częścią życia. Pojawia się, gdy stawiamy przed sobą jakieś trudne, wymagające ciężkiej pracy i rezygnacji z wielu przyjemności zadanie. Wkracza, gdy ogarnia nas zwątpienie co do właściwości wybranej drogi, albo uczucie, że musimy zrewidować dotychczasowe poglądy i wartości, którymi się dotąd kierowaliśmy. Towarzyszy też relacjom międzyludzkim: utrata kogoś bliskiego, poczucie niezrozumienia, samotność, a nawet wrogość ze strony innych są czymś, czego większość z nas nie jest w stanie uniknąć. Dlatego ból należy przyjąć i potraktować jako próbę siły naszej woli albo okazję do nauczenia się czegoś.

Dobre życie nie składa się z samych radości;pełnia życia obejmuje również ból. Cierpienie natomiast pojawia się, kiedy przeżywamy ból w niewłaściwy sposób. Cierpimy, kiedy skupiamy się na zewnętrznych okolicznościach powodujących nasz ból, zamiast szukać w sobie siły, która pozwoli nam się z nim uporać; gdy pozwalamy, by lęk zapanował nad nami i uniemożliwił nam działanie; kiedy rozpatrujemy przeszłe bolesne sytuacje, albo obawiamy się przyszłych. Aby nie dopuścić, by ból przerodził się w cierpienie, należy dotrzeć do jego przyczyn.

 

Cytat na dzisiaj

Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów