Co powinieneś wiedzieć o zmartwieniu?

Jeżeli stoją przed nami zadania do realizacji, jeżeli mamy coś zrobić – nie odkładajmy tego, wykonajmy je teraz, natychmiast. Po nich przyjdą następne wyzwania. Zawsze jednak najważniejsze będzie to, co jest dziś. Tu i teraz.
 
Wykonywanie bieżących zadań wymaga jednak pokonywania przeszkód. Mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, które wytrącą nas z równowagi, zakłócą normalny, spokojny tryb wykonywania zamierzonej czynności.
 
Wtedy trzeba zastosować trzy etapy myślenia:
 

1. Rzeczowe, uczciwe przeanalizowanie powstałej sytuacji i konsekwencji, jakie z niej mogą wyniknąć.

2. Pogodzenie się z konsekwencjami, jakie trzeba będzie ponieść w razie niepowodzenia.

3. Ustalenie najgorszego wariantu sytuacji, w jakiej możemy się znaleźć i dopasowanie swoich działań do takiej właśnie ewentualności.

 
Najważniejsze jednak to nie wpadać w panikę, nie tracić głowy, działać w sposób przemyślany i racjonalny. Można to osiągnąć przez nierozpraszanie się, niezamartwianie się na zapas. Z chwilą zaakceptowania najgorszego zaczynamy działać racjonalnie, myślimy rzeczowo nad sposobem rozwiązania powstałego problemu. Zyskujemy energię, którą dotychczas traciliśmy na jałowe rozpamiętywania. W przeciwnym razie grozi nam bezradność, a w konsekwencji bezczynność i melancholia. Wtedy będziemy bezsilni, bierni wobec wyzwań, jakie nam niesie każdy kolejny dzień.
 
(...)
 
Ten, kto nie potrafi walczyć z wiecznym zatroskaniem, umiera młodo. Nadmiernego obciążenia nie wytrzymuje zarówno jego układ somatyczny, jak i nerwowy. Problemy, te prawdziwe i te urojone, magazynują się w naszym systemie nerwowym i odpornościowym; nieustanny stres nas zabija. Doświadczenie uczy, że zmartwienia wywierają ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia – nie tylko na te elementy organizmu, które, jak np. układ nerwowy, są bezpośrednio związane z dręczącymi nas problemami.
 
Okazuje się, że choroba, do której mamy genetyczne predyspozycje, może ujawnić się właśnie pod wpływem stresu czy zmartwienia. Choroby już nas dręczące nasilają się pod wpływem bodźców psychicznych, a przede wszystkim nastawienia do spotykających nas kłopotów. W znacznym stopniu dotyczy to chorób układów krążenia, pokarmowego i trawiennego. Choroby serca, wylewy, zawały, wrzody dwunastnicy i żołądka, cukrzyca, problemy z tarczycą, a także dolegliwości stomatologiczne czy gwałtowne osłabienie ostrości widzenia to nie tylko sprawa niewłaściwego odżywiania i trybu życia, lecz przede wszystkim efekt negatywnych bodźców oddziałujących na nasz system nerwowy. Jeśli się im poddamy, nie mamy szans.
 
Więcej w tej kategorii: « Przyczyny cierpienia

Cytat na dzisiaj

Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów