Miłość kluczem do zdrowia

Miłość ma uzdrawiającą moc, niezależnie od tego, czy przybiera postać uniesienia, jakie przeżywa artysta w procesie twórczym, uczucia do partnera lub dzieci, czy też mistycznego przywiązania do Boga. Miłość rozwija skrzydła świadomości. Najpierw jednak – zanim osiągnie swą duchową istotę – przechodzi siedem etapów. Kulminacją jest ekstaza rozumiana jako wyzwolenie.

(…)

Wspólnota

To etap walki, bitwy między własnym ego a miłością, między „JA” a „MY”. Na tym etapie musimy wyrzec się bezpiecznego obszaru, który stworzyliśmy i na którym dotąd bezpiecznie się czuliśmy. Wpuszczenie drugiej osoby na teren naszego dominium wymaga wysiłku. Podjęcie i wcielenie w życie takiej decyzji jest oznaką miłości, a zarazem pokonania własnego ego. To moment, w którym partnerzy zaczynają czerpać od siebie nawzajem to, co najlepsze: wymieniają się delikatnością i siłą, czułością i potęgą woli, opiekuńczością i zaradnością. Pojawia się wspólnota, która wzmacnia, a sprzyja temu rodzące się porozumienie, wrażliwość na drugą osobę oraz równość w dwustronnej relacji.

Intymność

Intymność jest rodzajem zespolenia nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim duchowego. Poprzednie trzy etapy mogą nastąpić między dwojgiem ludzi w bardzo krótkim czasie. Intymność jednak wymaga czasu. Jest rodzajem bezgranicznego otwarcia się na drugą osobę, a także umiejętności wyłapywania nadawanych przez nią niewerbalnych sygnałów – a to wymaga czasu. Intymność prowadzi do zjawiska, które nazywamy pokrewieństwem dusz. Starożytni uczeni nazywali je symbiozą „ciał subtelnych” na poziomie zmysłowym, seksualnym, emocjonalnym i duchowym. Dla naukowców, którzy do dziś nie potrafią wyjaśnić skąd bierze się np. intuicja, taki sposób poznawania to zjawisko magiczne. Intymność to współgranie, harmonia, jedność.

(…)

Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia.

Cytat na dzisiaj

Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów