Miłość kluczem do zdrowia

Miłość ma uzdrawiającą moc, niezależnie od tego, czy przybiera postać uniesienia, jakie przeżywa artysta w procesie twórczym, uczucia do partnera lub dzieci, czy też mistycznego przywiązania do Boga. Miłość rozwija skrzydła świadomości. Najpierw jednak – zanim osiągnie swą duchową istotę – przechodzi siedem etapów. Kulminacją jest ekstaza rozumiana jako wyzwolenie.

(…)

Wspólnota

To etap walki, bitwy między własnym ego a miłością, między „JA” a „MY”. Na tym etapie musimy wyrzec się bezpiecznego obszaru, który stworzyliśmy i na którym dotąd bezpiecznie się czuliśmy. Wpuszczenie drugiej osoby na teren naszego dominium wymaga wysiłku. Podjęcie i wcielenie w życie takiej decyzji jest oznaką miłości, a zarazem pokonania własnego ego. To moment, w którym partnerzy zaczynają czerpać od siebie nawzajem to, co najlepsze: wymieniają się delikatnością i siłą, czułością i potęgą woli, opiekuńczością i zaradnością. Pojawia się wspólnota, która wzmacnia, a sprzyja temu rodzące się porozumienie, wrażliwość na drugą osobę oraz równość w dwustronnej relacji.

Intymność

Intymność jest rodzajem zespolenia nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim duchowego. Poprzednie trzy etapy mogą nastąpić między dwojgiem ludzi w bardzo krótkim czasie. Intymność jednak wymaga czasu. Jest rodzajem bezgranicznego otwarcia się na drugą osobę, a także umiejętności wyłapywania nadawanych przez nią niewerbalnych sygnałów – a to wymaga czasu. Intymność prowadzi do zjawiska, które nazywamy pokrewieństwem dusz. Starożytni uczeni nazywali je symbiozą „ciał subtelnych” na poziomie zmysłowym, seksualnym, emocjonalnym i duchowym. Dla naukowców, którzy do dziś nie potrafią wyjaśnić skąd bierze się np. intuicja, taki sposób poznawania to zjawisko magiczne. Intymność to współgranie, harmonia, jedność.

(…)

Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia.