Oddychanie – klucz do zdrowia

Oddychanie to jedna z najważniejszych czynności ludzkiego organizmu. Oddychamy od pierwszej chwili pojawienia się na świecie. Ale… jak oddychamy i czy oddychamy dobrze?

(…)

O znaczeniu prawidłowego oddychania wiele mogą powiedzieć ludzie ciężko pracujący fizycznie i sportowcy, ale także osoby starsze, którym nagle zaczyna brakować tchu przy szybszym chodzeniu czy podczas wchodzenia na kolejne piętra. Oddychanie wpływa na całość naszych procesów życiowych. Bez jedzenia żyć możemy kilkanaście dni, bez wody – kilka dni, ale bez oddychania zaledwie kilka minut.

W ciągu doby organizm człowieka wykonuje około dwustu tysięcy wdechów i wydechów. Sposób oddychania wpływa na pracę organizmu i stan świadomości; zapotrzebowanie na tlen w danej chwili organizm reguluje szybkością i głębokością oddechu – zatem zrównoważenie oddechu prowadzi do zrównoważenia energii, osiągnięcia równowagi przez ciało i umysł.

Sprawa jest istotna, gdyż jak dowodzą badania, możliwości układu oddechowego są ogromne. Całkowita pojemność płuc wynosi sześć litrów, ale w tzw. normalnym wdechu i wydechu wymianie podlega zaledwie 0,35 litra powietrza. Kiedy powiększamy głębokość oddechu, wymiana też jest większa, ale zawsze pozostaje rezerwa 1,35 litra i wciąż nie wiadomo, jaka jest przyczyna i cel tej właściwości. W zależności od sytuacji organizm wymienia od czterech do stu litrów powietrza na minutę.

Odpowiednio sterując wysiłkiem woli, możemy kierować głębokością i regularnością oddechu oraz dostosowywać ten proces do naszych aktualnych potrzeb. Nie wolno przy tym zapominać o zachowaniu rytmu oddechu. Zakłócenie owego rytmu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i może doprowadzić do groźnych następstw. Nierównomierność oddechu powoduje niedotlenienie organizmu i nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Oddech nerwowy, przyspieszony, pobudza do ogólnego zdenerwowania, irytacji. Z kolei oddech głęboki i wstrzymany pozwala na podjęcie dużego wysiłku.