Oddychanie – klucz do zdrowia

Oddychanie to jedna z najważniejszych czynności ludzkiego organizmu. Oddychamy od pierwszej chwili pojawienia się na świecie. Ale… jak oddychamy i czy oddychamy dobrze?
 
(…)
 
O znaczeniu prawidłowego oddychania wiele mogą powiedzieć ludzie ciężko pracujący fizycznie i sportowcy, ale także osoby starsze, którym nagle zaczyna brakować tchu przy szybszym chodzeniu czy podczas wchodzenia na kolejne piętra. Oddychanie wpływa na całość naszych procesów życiowych. Bez jedzenia żyć możemy kilkanaście dni, bez wody – kilka dni, ale bez oddychania zaledwie kilka minut.
 
W ciągu doby organizm człowieka wykonuje około dwustu tysięcy wdechów i wydechów. Sposób oddychania wpływa na pracę organizmu i stan świadomości; zapotrzebowanie na tlen w danej chwili organizm reguluje szybkością i głębokością oddechu – zatem zrównoważenie oddechu prowadzi do zrównoważenia energii, osiągnięcia równowagi przez ciało i umysł.
 
Sprawa jest istotna, gdyż jak dowodzą badania, możliwości układu oddechowego są ogromne. Całkowita pojemność płuc wynosi sześć litrów, ale w tzw. normalnym wdechu i wydechu wymianie podlega zaledwie 0,35 litra powietrza. Kiedy powiększamy głębokość oddechu, wymiana też jest większa, ale zawsze pozostaje rezerwa 1,35 litra i wciąż nie wiadomo, jaka jest przyczyna i cel tej właściwości. W zależności od sytuacji organizm wymienia od czterech do stu litrów powietrza na minutę.
 
Odpowiednio sterując wysiłkiem woli, możemy kierować głębokością i regularnością oddechu oraz dostosowywać ten proces do naszych aktualnych potrzeb. Nie wolno przy tym zapominać o zachowaniu rytmu oddechu. Zakłócenie owego rytmu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i może doprowadzić do groźnych następstw. Nierównomierność oddechu powoduje niedotlenienie organizmu i nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Oddech nerwowy, przyspieszony, pobudza do ogólnego zdenerwowania, irytacji. Z kolei oddech głęboki i wstrzymany pozwala na podjęcie dużego wysiłku.
 

Cytat na dzisiaj

Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów