Wyścig szczurów – machina korporacyjna

Korporacja to miejsce, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na presję otoczenia, a tym samym na utratę lub zagubienie własnego ja. Pracownik na każdym szczeblu stanowi tu mały trybik w maszynie nie dającej czasu na autoanalizę i głębszą refleksję. Korporacje to kierujące się specyficznymi zasadami organizacje, które z ludzi czynią szczury.

(…)

Wyspecjalizowane agencje public relations wymyślają dla korporacji ich misję, strategię oraz ideę, kładą nacisk na pracę zespołową i wartości firmy. Tak naprawdę, to banialuki, bzdury i banały. Korporacja to podmiot gospodarczy, dla którego ważny jest jedynie rachunek zysków i strat. Biznes musi być dochodowy. Będzie takowy, gdy najmie się odpowiednie szczury, które wypracują zysk.

Szczur oczywiście też musi zarobić. Nie jest to jednak główna motywacja, którą kieruje się korporacja, tworząc dla swych szczurów ścieżki kariery. Podstawową motywacją szczura jest bowiem żądza władzy i wpływów. Korporacja musi stworzyć odpowiedni kocioł, z którego po ostrej walce wyjdą najsilniejsze egzemplarze, na tyle jednak pokąsane, by niedługo z tego samego kotła wyszedł kolejny szczur. Jeszcze silniejszy i jeszcze bardziej przebiegły.

(…)

Korporacyjna machina zmusza szczury do walki. Czy ktokolwiek pomyślał o deratyzacji? Jak miałaby ona wyglądać? Jak przerwać tę nieustanną szczurzą pracę umysłu, ten rodzaj rozedrgania, który nie pozwala przystanąć?

Więcej w tej kategorii: « Synowie i ojcowie

Cytat na dzisiaj

Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów