Bliscy czy obcy

Samotność uwalnia

Rodzisz się w samotności; do krainy śmierci wchodzisz samotnie. To co pomiędzy, czyli życie, także jest wypełnione samotnością. Większość z nas myli jednak osamotnienie z samotnością. Osamotnienie to głód drugiej osoby, to choroba duszy; samotność zaś to nasza natura i zarazem lekarstwo.

Dopóki nie zdamy sobie sprawy, że naszą naturą jest samotność i nie ma sposobu, by jej uniknąć, dopóty będziemy wikłać się w przeróżne szkodliwe relacje, poruszając się między początkowym zachwytem a finalnym rozczarowaniem. Pozbycie się ułudy ucieczki od samotności jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia duszy, umysłu, a na końcu ciała.

Jesteś samotny przez całe życie. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej dla ciebie.

Czasem należy oddalić się i przez jakiś czas przebywać z dala od ludzi, by wyleczyć się z ran od nich zaznanych. Towarzystwo innych nie pozwoli nam na zagojenie tych ran. Ucieczka w taką samotność potrafi być lekiem – doświadczenie samotności pomaga nam zrozumieć, że całe nasze życie kumuluje się w nas. Aż do chwili wyzdrowienia – a nadejdzie ona, gdy uświadomimy sobie,, że nikt już nie zdoła nas zranić. Wtedy wypełni nas radość, satysfakcja tak wielka, że będziemy mogli się nią szczodrze podzielić.

(…)
Pięknie jest być samemu, co wcale nie wyklucza, że pięknie jest też zakochać się czy przebywać w radosnym towarzystwie kompanów. Samotność i przebywanie z innymi to nie przeciwieństwa, ale dopełnienia.