Depresja – objawy, przyczyny

 

 

Choroba, niezależne od tego, czy dotyka ciało, czy umysł, często ma głębsze przyczyny. Ludzki organizm to złożona całość, której poszczególne elementy wpływają na siebie w skomplikowany sposób. Dlatego leczenie objawów nie wystarcza – trzeba dotrzeć do tego, co je powoduje. Często oznacza to wykroczenie poza zasady konwencjonalnej medycyny. Nowoczesna fizyka potwierdza to, co głosiła od wieków tradycyjna medycyna indyjska: każe nam mianowicie postrzegać rzeczywistość materialną – w tym ludzkie ciało – jako pole energii. Nadmiar lub niedobór energii sprawia, że poszczególne narządy przestają funkcjonować. Energetyczna równowaga jest kluczem do zdrowia.

Prawdziwe przyczyny chorób – i somatycznych, i psychicznych – kryją się właśnie w braku zrównoważenia energetycznego. Człowiek to całość złożona z ciała i umysłu; choroba dotykająca jednego dotyka i drugi z wymienionych elementów. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób psychosomatycznych, do których należy depresja. Choć nie można lekceważyć roli opieki psychiatrycznej i leczenia farmakologicznego, nie powinniśmy się do nich ograniczać. Depresja często jest oznaką głębszego kryzysu, w jakim się znaleźliśmy. Żeby się z niego wydobyć, musimy wykorzystać wszystkie dostępne środki – leki dla ciała i dla duszy.

 

Objawy

Depresja może przejawiać się na różne sposoby i mieć różne natężenie. W najłagodniejszej postaci objawia się przygnębieniem, obniżeniem nastroju, w najostrzejszej – całkowitą niezdolnością do normalnego funkcjonowania i myślami oraz próbami samobójczymi. Sygnał ostrzegawczy powinny dla nas stanowić następujące symptomy:

- smutek, brak radości życia, czasem rozdrażnienie, osłabienie i zmęczenie

- negatywny obraz samego siebie, pesymizm

- problemy z podejmowaniem decyzji, bierność, otępienie

- zaburzenia rytmu snu i czuwania: bezsenność lub zbyt długi sen,

- utrata apetytu.

 

Przyczyny

Przyczyny depresji nie są do końca zbadane – na ich temat istnieje kilka hipotez. Najpowszechniejsze wyjaśnienia odwołują się do biologii i przywołują czynniki neurologiczne (spadek poziomu serotoniny). Równie często podkreśla się jednak znaczenie czynników psychicznych – traumatycznych wydarzeń z przeszłości albo nieumiejętności konstruktywnego podchodzenia do problemów. Najczęściej wyróżnia się trzy podstawowe odmiany depresji:

Depresja o podłożu somatycznym: często bywa spowodowana uszkodzeniem lub guzem mózgu, stwardnieniem tętnic, niewydolnością serca, infekcją wirusową bądź zaburzeniami hormonalnymi.

Depresja endogenna: bierze się, jak wskazuje nazwa, „z wnętrza” – powodowana jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego; niektóre osoby mają psychiczne i/lub somatyczne predyspozycje do zapadania na depresję, które mogą zostać wzmocnione za sprawą czynników środowiskowych.

Depresja psychogenna: pojawia się w reakcji na traumatyczne wydarzenie, takie jak śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy. Jej przyczyny często tkwią też w przeszłości –w odczuwanym w dzieciństwie braku poczucia bezpieczeństwa i opieki albo nabytym wtedy niskim poczuciu własnej wartości.

W konkretnych przypadkach mamy do czynienia z połączeniem kilku wspomnianych przyczyn – trudniejszy okres w życiu albo nagły stres mogą uaktywnić biologiczne procesy odpowiedzialne za depresję. Powiązania między psychiką i biologią są bardzo skomplikowane; dlatego do leczenia depresji należy podejść kompleksowo, zatroszczyć się i umysł, i o ciało.Najgorsze, co można zrobić, to bagatelizować chorobę i po prostu próbować „wziąć się w garść” – depresja to poważne schorzenie i wymaga kontaktu z psychiatrą. Poleganie wyłącznie na lekach również jednak nie pozwoli nam zwalczyć tej choroby; żeby to zrobić, konieczne jest skonfrontowanie się z jej głębokimi przyczynami.

 

Jak zaradzić depresji?

  • Umysł

Depresja to przede wszystkim sygnał, że przestałeś żyć w zgodzie z sobą, słuchać własnego ja. Być może próbujesz spełnić nierealne oczekiwania otoczenia, może sam/a zaszczepiłeś/aś w sobie perfekcjonizm,który odbiera Ci radość życia. Przyczyną obniżenia nastroju jest tłumienie negatywnych energii, które zamiast wydostawać się na zewnątrz, magazynują się w twoim wnętrzu i zatruwają je. Wskutek tego napięcie i obciążenie psychiczne narastają – jednak psychika, zamiast pozbyć się ich, magazynuje ich w sobie coraz więcej. Wewnętrzne zablokowanie powoduje niemożność przeżywania uczuć, tak częstą dla depresji bierność i niemożność działania – w skrajnych przypadkach nawet niemożność wykonywania codziennych czynności.

Dlatego aby pokonać depresję, trzeba skonfrontować się z własnym wnętrzem, z tym, co tak długo było powstrzymywane i tłumione. Na początkowym etapie leczenia najprawdopodobniej będziemy „wspomagać się” farmakologią; leki pozwalają odzyskać minimalną równowagę i zmierzyć się z depresją. Usuwają one jednak tylko objawy, nie dotykając sedna problemu. Musimy więc zadać sobie pytanie o to, co w nas dąży do wydostania się na zewnątrz – i dlaczego pewne siły to coś powstrzymują, paraliżują. Dla każdego z nas odpowiedź będzie inna… Być może potrzebna będzie w tym wypadku pomoc psychoterapeuty. Konieczne jest przede wszystkim „odblokowanie się” – rozładowanie napięcia, sprawienie, by negatywne energie wydostały się na zewnątrz. Kolejny krok to wytworzenie poczucia własnej wartości. Nie traćmy czasu na próby spełnienia oczekiwań otoczenia, nie stawiajmy sobie nadmiernie wygórowanych wymagań – to my określamy, co jest dla nas dobre.

 

  • Ciało

Troska o ciało jest w depresji równie ważna, jak praca nad umysłem. Przede wszystkim nie można pozwalać, żeby charakterystyczne dla depresji „zablokowanie” wzięło górę – najgorsze, co można zrobić, to siedzieć w czterech ścianach. Trzeba więc podejmować jakąś aktywność fizyczną, nawet jeśli miałby to być tylko spacer czy ćwiczenia relaksacyjne.

Problemy ze snem, tak powszechne w depresji, można częściowo złagodzić właśnie w ten sposób. Może to jednak nie wystarczyć; dlatego warto wypróbować opracowaną przez dr Jadwigę Górnicką miksturę uspokajającą. Oto jej składniki: Solutio Erlenmayeri e 20.0/300.00, Tinctura Valaerianae, Tinctura Convallariae maialis, Intr. Crataegi aa 10,0, Cardiamidi liq., Tinctura Adonidis vernalis, Luminali natr. 1,0, Neospasmini S. ad 500,00. Przy trudnościach z zasypianiem należy brać ¾ łyżki mikstury na noc.

Pomocne będzie też picie napoju drożdżowego, bogatego w ważne dla układu nerwowego witaminy z grupy B. 2-3 dag drożdży i łyżeczkę cukru lub miodu – zalewamy szklanką przegotowanej wody; następnie odstawiamy na 2-3 godziny w ciepłe miejsce, by płyn sfermentował. Płyn należy pić przed snem.

Przy ogólnym wyczerpaniu, stanach depresyjnych, zaburzeniach równowagi nerwowej pomocne jest też picie naparu z dziurawca i mięty. Łyżkę stołową kwiatów i ziela dziurawca, oraz łyżkę liści mięty należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem; po 30 min. odcedzić. Pić dwa razy dziennie.

 

Każda dolegliwość i niedyspozycja pokazuje ci, że nie jesteś dobrze nastawiony do samego siebie!Grozi ci zawał lub niewydolność serca, ponieważ nie pozwalasz sobie na przeżywanie uczuć. Dlatego swoje nieutulone marzenia przeżywasz w postaci depresji1.

 

 

Co robić, żeby wyjść z depresji?

  • Dotrzyj do głębokiej przyczyny własnej depresji – zadaj sobie pytanie, co w Tobie zostało „zablokowane” i nie pozwala Ci cieszyć się życiem

  • Wytwórz w sobie poczucie własnej wartości; nie próbuj za wszelką cenę spełnić wymagań otoczenia

  • Pamiętaj o ruchu: ćwiczeniach i przebywaniu na świeżym powietrzu

  • Pokonaj problemy ze snem i niepokój – pij ziołową miksturę uspokajającą, napój drożdżowy i napar z dziurawca.

  • Nie poprzestawaj na leczeniu farmakologicznym – musisz wyleczyć też swoją duszę

  • Ogranicz albo najlepiej zaprzestań spełniania nierealnych oczekiwań otoczenia.

 

Opracowano na podstawie:

Kurt Tepperwein, Co choroba mówi o Tobie, przeł. M. Dziedzic, Wydawnictwo KOS, Katowice 2003.

Jadwiga Górnicka, Bądź zdrowa. Poradnik dla kobiet, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, Warszawa 2010.

1 Kurt Tepperwein, Co choroba mówi o Tobie, przeł. M. Dziedzic, Wydawnictwo KOS, Katowice 2003, s. 134.

 

Cytat na dzisiaj

Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów