Pyłek kwiatowy: naturalny suplement diety

 

 

 

Celem artykułu jest utrzymanie zdrowia w dobrej kondycji przez całe dane nam życie.

W problemach chorobowych proszę korzystać z porad kwalifikowanych lekarzy.

 

 

   Pyłek kwiatowy to wszechstronna substancja. Pozwala szybko uzupełnić brak witamin i mikroelementów; dodaje sił i energii, pozwala przezwyciężyć zmęczenie i brak koncentracji. Warto po niego sięgnąć w okresach osłabienia, rekonwalescencji czy wytężonego wysiłku intelektualnego.

Pyłek kwiatowy nie jest tak popularny, jak inny ceniony produkt pszczeli – miód; jest jednak od niego zdrowszy i cenniejszy. To pyłki roślin, zebrane przez pszczoły i częściowo przez nie przetworzone, tak, by mogły stanowić pokarm dla młodych owadów. Pszczoły zlepiają ziarna pyłku w małe kuleczki; każda z nich składa się z około 100 tysięcy ziaren pyłków różnych roślin – także tych leczniczych, jak dziurawiec, dzika róża czy mniszek lekarski. Pyłek jako lek i kosmetyk stosowano już w starożytnym Egipcie i Rzymie; badania wykazały, że charakteryzuje się niezwykle bogatym składem chemicznym. W 20-24% składa się z białka; w tym zawierają się liczne aminokwasy białkowe – przede wszystkim 10 bardzo cennych aminokwasów egzogennych (nie wytwarzanych przez organizm człowieka). Oprócz tego pyłek zawiera węglowodany, głównie glukozę i fruktozę, oraz 36 makro- i mikroelementów, między innymi: wapń, żelazo, magnez, krzem, siarka, miedź, srebro, cynk, chrom i molibden. 100 g pyłku zawiera 162 mg dobrze przyswajalnego wapnia (niezbędnego do budowy kości i zębów oraz prawidłowej pracy serca) – więcej niż jogurt czy biały serek. Pyłek obfituje również w żelazo – zawiera go tyle, co wątróbka. Znajduje się w nim też więcej witaminy C niż w jabłkach, ziemniakach i kapuście. Zawiera także witaminy B1,B2 i PP, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając ich pękaniu. Pyłek jest również bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitohormonów i enzymów (które są niezbędne dla prawidłowego metabolizmu).

Pyłek pozwala więc w krótkim czasie uzupełnić braki pierwiastków. Ma też działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze; ponadto odtruwa organizm z pozostałości leków, nikotyny i nadmiaru kofeiny.

 

Kiedy warto stosować pyłek ?

  •          W trakcie i po kuracji odchudzającej
  •          W przypadku anemii i spadku odporności
  •          Po chorobie, długotrwałej kuracji, np. radio- czy chemioterapii
  •          Przy zapaleniu wątroby i dróg żółciowych
  •          W okresie wzmożonej pracy i koncentracji intelektualnej
  •          Przy osłabieniu, zmęczeniu i nerwicy

 

Stosowanie i przechowywanie

Pyłek przed przygotowaniem trzeba zmielić. W celach leczniczych należy przyjmować 4-8 łyżeczek w dawkach podzielonych, co najmniej pół godziny przed posiłkiem. Profilaktycznie wystarczy 1 czubata łyżeczka dziennie dodana do herbaty, kawy lub innego ciepłego płynu (jego temperatura nie powinna jednak przekraczać 45 stopni). Pyłek przyswaja się lepiej, jeśli płyn osłodzimy miodem, a nie cukrem. Przechowujemy go w zamkniętym słoiczku w suchym miejscu.

Pyłku należy unikać przy uczuleniu na miód; żeby sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni, należy przyjąć jedną dawkę i obserwować organizm przez dobę. Nie zanieczyszczony pyłek powinien mieć przyjemny zapach (bez zapachu pleśni) i postać maleńkich kolorowych kuleczek (najczęściej występuje żółty lub jasnobrązowy). W słoiczku nie powinno być pyłu –jeśli jest, w pyłku zagnieździły się szkodniki.

 

 

Pyłek to najlepszy sposób na uzupełnienie składników odżywczych – zastępuje wszystkie suplementy diety; jest naturalną substancją, dlatego nie powoduje skutków ubocznych, a nasz organizm z łatwością przyswaja zawarte w nim składniki !

 

 

Opracowano na podstawie: Jadwiga Górnicka, Sabina Zwolińska-Kańtoch, Na zdrowie. Porady dr Górnickiej, Warszawa 

 

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów