Zioła szwedzkie: tradycyjny lek na wiele chorób

Popularne „zioła szwedzkie” to receptura opracowana przez szwedzkiego lekarza Clausa Samsta. Sam autor potwierdza jej skuteczność: żył 104 lata! Jej wielką zwolenniczką była też szwajcarska zielarka Maria Treben. W skład tej leczniczej nalewki wchodzi 11 ziół, między innymi: piołun, korzeń arcydzięgla, manna, teriak, korzeń kurkumy, senes, korzeń rabarbaru, mirra, kamfora, szafran. Zioła te można kupić w aptece. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie – przynoszą ulgę lub całkowicie leczą wiele schorzeń i dolegliwości.

 

Dlaczego warto stosować zioła szwedzkie?

 • Ściereczka zwilżona w ziołach i przyłożona na czubek głowy wzmacnia pamięć i usprawnia funkcje mózgu; pomaga też na zawroty i bóle głowy.

 • Okład z gazy zamoczonej w ziołach szwedzkich, położony na posmarowane tłuszczem powieki zapobiega jaskrze, wzmacnia wzrok i likwiduje zapalenia oczu.

 • Krosty i wypryski na skórze wyleczymy, smarując je ziołami.

 • Ból zęba uśmierzy płukanie ust rozcieńczonymi ziołami.

 • Na ból gardła i zapalenie migdałków pomoże płukanie jamy ustnej ziołami (kilka kropli ziół mieszamy ze śliną i połykamy).

 • W przypadku kolki czy bólu żołądka – wypijamy powoli 1 łyżkę ziół.

 • Przy wzdęciach, bólach woreczka żółciowego, dolegliwościach jelit – pijemy codziennie rano i wieczorem łyżeczkę ziół; na noc stosujemy okład na chore miejsce.

 • W przypadku puchliny wodnej należy przez 8 tygodni rano i wieczorem zażywać łyżkę ziół.

 • Watkę zamoczona w ziołach (najpierw należy wpuścić 2-3 krople oleju do ucha) likwiduje bóle ucha i szumy w uszach.

 • Przyjmowanie przez 14 dni rano i wieczorem przed terminem porodu po łyżce ziół zapewni lżejszy poród.

 • W przypadku zastoju pokarmu pomocny jest okład z ziół na piersi.

 • Posmarowanie oparzeń ziołami zapobiega powstawaniu bolesnych pęcherzy; jeśli pęcherze już powstały, smarowanie ich ziołami przyspiesza gojenie.

 • Dolegliwości reumatyczne łagodzi łyżka ziół rano i wieczorem.

 • Okład z ziół pomocny jest w przypadku odmrożeń.

 • Odciski należy smarować przez 3 dni ziołami – wtedy miękną i łatwiej je usunąć.

 • W przypadku bezsenności pomocne będzie picie 1 łyżki ziół na noc; możemy też stosować okład z ziół na serce.

 • W czasie przeziębienia lub grypy pijmy po łyżeczce ziół dziennie; pomocne jest też wdychanie ich z otwartymi ustami.

 • Przy chorobach trzustki i podwyższonym poziomie cukru można (wspomagająco) pić kilka kropli ziół dziennie.

 • Smarowanie ziołami leczy znamiona, brodawki, plamy na skórze i łojotok.

 • W przypadku zakrzepicy i zapalenia żył chore miejsca smarujemy maścią nagietkową, na to przykładamy okład z ziół.

 

Stosowanie

Zioła pijemy rozcieńczone wodą lub herbatą! Łyżkę mikstury rozcieńczamy w ½ szklanki herbaty ziołowej. Profilaktycznie wystarczy 1 łyżeczka ziół rano i wieczorem. W przypadku chorób przyjmujemy 2-3 łyżki stołowe (tzn. 2-3 łyżki nalewki rozcieńczone w ½ szklanki wody); połowę pijemy pół godziny przed posiłkiem, połowę pół godziny po posiłku. Zioła są skuteczne również w postaci okładów: likwidują bóle głowy, bóle reumatyczne czy ataki kolki żółciowej; usuwają zmęczenie oczu i pozwalają zachować dobry wzrok. Przed położeniem okładu należy nasmarować chore miejsce olejem, najlepiej żywokostowym; następnie położyć watkę zamoczoną w ziołach, owinąć i zostawić na 2-4 godziny.

 

Opracowano na podstawie: Jadwiga Górnicka, Sabina Zwolińska-Kańtoch, Na zdrowie. Porady dr Górnickiej, Warszawa 2013

 

Cytat na dzisiaj

Żyj teraźniejszością Przeszłość nie kryje w sobie nic interesującego. Uwolnij się od niej i zacznij żyć teraźniejszością. (s. 304)
Pragnienia umysłu Umysł zawsze żąda tego, czego nie może posiąść. Im więcej posiadamy, tym większe mamy poczucie braku. (s. 287)
Siła umysłu Nie zdajemy sobie sprawy z siły, jaka tkwi w naszych umysłach, z możliwości, jakie możemy rozwinąć przy odrobinie woli i chęci. Trzeba tylko zastosować zasadę koncentracji siły, czyli nauczyć się oddzielać rzeczy naprawdę ważne od błahych i nie doszukiwać się problemów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma. (s. 72)
Eliminacja stresu (…) eliminacja stresu to nic innego jak proces zdrowienia. (s. 50)
Racjonalność w pracy Dowodem racjonalności sposobu wykonywania pracy jest brak zmęczenia po jej zakończeniu (s. 117)
Szczęście Szczęście to stan świadomości, który może pojawić się tylko w trakcie przetwarzania złożonej informacji. Musimy zatem rozwijać naszego ducha i nasze zmysły – w ten sposób zapewnimy sobie więcej możliwości odczuwania szczęścia. (s. 39)
Miłość Tylko osoba przepełniona miłością żyje pełnią życia. Zauważcie, że osoby zakochane są zazwyczaj zdrowe lub cofają się u nich symptomy chorobowe. Miłość jest główną podstawą, bazą zdrowia. (s. 182)
Dieta a zdrowie (…) zamiast dręczyć się dietą – po prostu odpowiednio się odżywiajmy. To w zupełności wystarczy, a będzie znacznie zdrowsze – i dla ciała, i dla ducha. (s. 244)
Świadomość a zdrowie Ciało bez świadomości jest zdrowe. Chora świadomość przenosi chorobę na ciało. (s. 262)
Waga zależy od umysłu Umysł jest kluczem do rozwiązania problemu otyłości (albo anoreksji). (...) Nie zapanujemy nad naszym odżywianiem, przejadaniem się (lub anoreksją), jeżeli nie zapanujemy nad stanem naszego umysłu. (s. 294)

Fundacja Witolda Bońkowskiego Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów

KRS 0000462513
NIP 781-188-51-77
REGON 302432119

Przeczytaj

Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów traktuje o niezwykłej mocy umysłu. Wiara w potęgę i możliwości ludzkiego umysłu w pokonywaniu chorób, stresów i zmartwień jest motywem przewodnim tej pracy.

Książka Niewyobrażalne. Potęga i paradoksy naszych umysłów